Poprawny montaż elewacji wentylowanych

Elewacje wentylowane cieszą się niesłabnącą popularnością. Niektórzy właściciele budynków podejmują się samodzielnego montowania ich, jednak nie jest to polecana praktyka. Laik może nie wiedzieć, jak dokładnie założyć każdą z części i jakie one właściwie powinny być. W ten sposób może wydać mnóstwo pieniędzy i narazić się na koszta. Najczęściej jednak najwięcej błędów popełnia się docinając i przycinając krawędzi płyty. By zapobiec podwójnej pracy trzeba uprzednio doskonale się zapoznać z dobrym poradnikiem do montowania elewacji wentylowanych.

Błędy podczas montażu elewacji wentylowanej

elewacje wentylowane - montażSama elewacja wentylowana jest stosowana do ocieplenia domu. Niekiedy zamiast tynku kładzie się z zewnątrz na ściany deski lub panele i w ten sposób tworzy się wentylowaną elewację. Na samym początku montuje się ruszt elewacji z desek. Między nimi układa się wełnę lub styropian. Nie trzeba do tego zajęcia używać kleju – konstrukcja sama w sobie będzie stabilna. Czasem należy wkręcić kołki żeby płyty lepiej się trzymały. Ważne, żeby pomiędzy ociepleniem a okładziną była wolna przestrzeń, czyli wentylacja. Pozwoli to na skuteczne usuwanie zalegającej wilgoci. Jeżeli robimy zgodnie z zaleceniami elewacje wentylowane – montaż ich nie będzie problemem. Jednak, jeżeli ktoś nie jest do końca pewien lub nie wie, jak powinno się to robić, może popełnić wiele powszechnych błędów. Najczęściej błędnie impregnuje się płytę lub wcale tego nie robi co jest niepoprawne. Kotwy stalowe muszą być odpowiednio przymocowane, czyli nie mogą być krzywe ani źle zamontowane. Sama konstrukcja elewacji nie może być przyczepiona „na sztywno”, bo skutkuje to poważnymi odkształceniami. Wszystko musi być odpowiednio proste i stabilnie się trzymać. W końcu robi się to raz na całe życie. Później można natrafić na problem z krzywo wczepionymi nitami w panele lub, co gorsza, skośnymi panelami. Elewacja nie może się wykrzywiać, musi być równa i prosta, więc jej paczenie jest niedopuszczalne. Dlatego warto też czytać wskazówki od producenta, który mówi jak poprawnie montować jego produkt. Jedne płyty muszą być przenoszone przez przystawki, a inne wymagają odpowiedniego cięcia piłą.

Dodatkowe łaty nabijane do belek pozwalają na utworzenie kilkucentymetrowej przestrzeni, która jest bardzo ważna przy elewacyjnym ocieplaniu budynku. Niemniej podczas tych prac wykończeniowych należy zwracać uwagę na każdy szczegół, nie tylko na zamontowanie wszystkich elementów według własnego uznania. Instrukcje co do montażu można znaleźć w Internecie lub poprosić o poradę fachowca.