Prawnik jako mediator w postępowaniu rozwodowym

Do dziś pamiętam swoją pierwszą wizytę u adwokata i pierwszym, co usłyszałam od mojej pani mecenas było to, że sobie poradzimy a prawo, to pojęcie bardzo względne. Od tamtej chwili miałam pewność, że jestem w najlepszych rękach. Byłam wtedy młodą osobą, w trakcie krótkiego, aczkolwiek bardzo burzliwego małżeństwa i przygotowywałam się do rozwodu.

Czy przy rozwodzie można obyć się bez prawnika?

lojalny prawnikOdpowiedź na to pytanie jest stosunkowo dość prosta- można, ale trzeba mieć świadomość, że będzie nam zdecydowanie trudniej. Miało być pięknie- ślub jak z bajki, dzieci, a nawet kwiaty na stoliku i kredyt hipoteczny. Finalnie: dookoła nijakość, szarość, mrok a w efekcie kłócisz się nawet o to, że wyciskarka do cytryn leży półkę wyżej- znasz to? Nagle okazało się, że moje położenie jest gorsze, niż promieni słońca, które w pewne miejsca nie docierają. Cytując Kieślowskiego: „to, że aktualnie jesteś gdzieś- jest pewne, ale gorsze od tego jest to, że zaczynasz się tam urządzać”. W związku z tym automatycznie moim celem stało się poszukiwanie kogoś takiego jak lojalny prawnik i tak trafiłam do Patrycji. Pierwszym krokiem przygotowawczym była szczera rozmowa- w momencie podjęcia decyzji o rozwodzie Twój prawnik jest jednocześnie Twoim najlepszym przyjacielem, któremu musisz powiedzieć wszystko jak na przysłowiowej spowiedzi, bo tylko tak można przygotować odpowiednią strategię i zaplanować kolejne kroki postępowania. Taka ocena sytuacji pozwoli Ci podjąć decyzję o tym, czy masz szansę złożyć pozew z orzeczeniem o winie, czy lepiej będzie starać się rozwiązać sprawę ugodowo. Pamiętaj, że rozwód z orzeczeniem o winie to przede wszystkim koszta. Druga strona pozwu na pewno będzie starała się wyjść z sytuacji obronną ręką, dlatego już na wstępie zdecyduj o tym, czy posiadasz odpowiednie rzeczowe dowody, które pomogą Ci znaleźć się w sądzie na wygranej pozycji. Bardzo istotną kwestią jest zawsze podział majątku. W myśl litery prawa zawierając związek małżeński możemy zdecydować się na pozostanie w ustawowej wspólnocie majątkowej lub zawrzeć intercyzę. W drugim przypadku sprawa jest o tyle prosta, że to co wnosimy, to wynosimy. Trudniej natomiast jest, jeżeli mamy do czynienia ze wspólnotą majątkową.

W takiej sytuacji mamy szansę starać się o sprawiedliwy podział, jeżeli rozwiążemy sprawę w sposób ugodowy lub z orzeczeniem o winie na naszą korzyść. Rozstanie małżonków w sposób ugodowy jest jedną z najlepszych form w postępowaniu sądowym- dzięki temu możemy ustalić wszystkie formalności na spotkaniu w obecności adwokata i określić dalszy rozwój spraw, w tym opiekę nad małoletnimi dziećmi.