Profesjonalne biuro księgowe

 

Wielu przedsiębiorców zakładając firmę, stoi przed dylematem, w jaki sposób prowadzić swoją księgowość. Nie jest to prosty temat, gdyż wymaga od osoby zajmującej się nią, rzetelnej wiedzy i sporego doświadczenia. Jak wiadomo każda firma musi się rozliczać z Urzędem Skarbowym ze swojej działalności oraz musi współpracować z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dobrze żeby wszystkie obowiązki księgowe sprawowała jedna osoba, która się na tym dobrze zna. 

Czy biura rachunkowe są potrzebne?

profesjonalne biuro rachunkowe dolnośląskieNie każdy przedsiębiorca musi wiedzieć czym są koszty operacyjne, konta analityczne, czy strona WN i MA. Jednak osoby, które decydują się na prowadzenie księgowości, to muszą mieć tą wiedzę w małym palcu. Żeby zostać dobrym księgowym, trzeba przede wszystkim skończyć studia wyższe na kierunku Rachunkowość i Podatki, i odbyć obowiązkową praktykę. Potem można szukać pracy w biurze rachunkowym, w celu zdobycia doświadczenia, które jest niezbędne w tym zawodzie. Żeby być głównym księgowym w biurze, trzeba posiadać przynajmniej kilkuletnie doświadczenie na samodzielnym stanowisku, a więc sporo lat nauki przed absolwentem uczelni wyższej. Jeżeli interesuje nas profesjonalne biuro rachunkowe dolnośląskie województwo jest rejonem, gdzie działa ich bardzo dużo. Przed podjęciem decyzji najlepiej sprawdzić opinie w internecie na temat danej firmy, lub odbyć rozmowę z właścicielami i z księgowym, który będzie się zajmował naszymi sprawami. Do głównych zadań każdego księgowego należy przede wszystkim prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Ponadto do zakresu czynności księgowego może należeć także prowadzenie kadr i płac. Jeżeli w biurze pracują pracownicy kadrowi, to to te dwie kwestie należą do ich obowiązków. Praca w biurze rachunkowym wymaga dużej dokładności, systematyczności i ciągłego szkolenia się z zakresu rachunkowości i podatków. Im większą praktykę się posiada, tym lepiej można wypełniać swoje obowiązki.

W dużych biurach rachunkowych, często księgowość jest połączona z usługami doradczymi z zakresu podatków, czy optymalizacji kosztów. Z takich usług często korzystają przedsiębiorcy, ponieważ w cenie abonamentu mają zapewnioną kompleksową usługę. Na wysokość abonamentu wpływa wiele czynników, a mianowicie zależy on o rodzaju i wielkości przedsiębiorstwa, ilości generowanych w każdym miesiącu dokumentów księgowych i ilości zatrudnionych pracowników. Najtańszy abonament wynosi zaledwie sto pięćdziesiąt złotych.