Profesjonalne wyposażenie klasopracowni

Dyrektor każdej placówki oświatowej jest odpowiedzialny za stan majątkowy takiego obiektu. W skład inwentarza wchodzą w szczególności wszystkie elementy wyposażenia pracowni przedmiotowych. Kierownictwu szkoły, podobnie jak nauczycielom oraz uczniom i ich rodzicom zależy na tym, aby sale lekcyjne wyglądały jak najlepiej. Chodzi oczywiście nie tylko o względy estetyczne, ale także o komfort pracy oraz bogactwo środków dydaktycznych, przyczyniających się do efektywności nauczania.

Jak profesjonalnie wyposażyć pracownie przedmiotowe?

profesjonalne wyposażenie pracowni przedmiotowychZawsze powtarzam, że wygląd zarówno całej szkoły, jak również każdej klasy z osobna zależy nade wszystko od zaangażowania nauczycieli. Nie potrzeba ogromnych nakładów finansowych, aby pracownie przedmiotowe olśniewały. Oczywiście potrzebny jest podstawowy sprzęt, jednak nie musi być on bardzo drogi, a wiele dodatków można stworzyć samemu lub z pomoc uczniów. Zacznijmy jednak od tego, co jest absolutną koniecznością w każdej klasie — ławek i stolików. Musimy pamiętać, że przedmioty te powinny posiadać odpowiednie atesty, a zatem spełniać szereg wymogów formalnych. Zamawiając profesjonalne wyposażenie pracowni przedmiotowych, należy zatem sięgnąć po sprawdzone oferty sklepów meblowych. Bardzo często firmy proponujące stoliki i krzesła dla dzieci jednocześnie mają w swoim asortymencie szereg dodatków w postaci pomocy dydaktycznych. Najłatwiej zawsze zamawiać wszystko w jednej sprawdzonej hurtowni. Nie musimy wtedy mnożyć faktur, a wybierając więcej produktów, zapewne otrzymamy jakiś korzystny rabat. Sprzęt do poszczególnych pracowni jest oczywiście bardzo zróżnicowany. Oczywiste jest przecież to, że czego innego potrzebuje geograf, a czego innego biolog, matematyk, czy anglista. W przypadku wszystkich sal przedmiotowych istotne jest jednak to, aby zawierały to, co niezbędne, a pozostałe akcesoria były tylko dodatkami. Wśród ważnych pomocy dydaktycznych należy wymienić  m.in. mapy, mikroskopy, plansze tematyczne, sprzęty laboratoryjne oraz zestawy modeli. Warto ponadto pamiętać o montowaniu w klasach tablic multimedialnych oraz o posiadaniu odpowiedniego oprogramowania do nich.

We współczesnych szkołach nie brakuje innowacyjnych rozwiązań w każdej dziedzinie. Coraz częściej nauczyciele samodzielnie przygotowują wiele ciekawych pomocy dydaktycznych, a sale będące pod ich opieką wspaniale dekorują. Niezależnie od tego, jak duży talent plastyczny posiada dany pedagog, w pracowniach przedmiotowych muszą znaleźć się produkty, które należy zakupić. Nade wszystko są to meble w postaci stolików, ławek i półek, jednak wskazane jest, aby szkoła przeznaczy także pieniądze na dodatkowe pomoce dydaktyczne.