Nie wszystkie drony odpowiadają bardzo wyśrubowanym wymaganiom specjalistów, potrzebujących nowoczesnego narzędzia pracy. Nawet najbardziej rekomendowane drony obserwacyjne posiadają bowiem bardzo często mankamenty utrudniające ich wykorzystanie w celach zawodowych, lub też są niewystarczająco zaawansowane technologicznie by współpracować z nowoczesnymi narzędziami elektronicznymi. Wielu producentów dronów zaczęło więc modyfikować istniejące drony z najbardziej popularnych serii tak, by spełniały wymagania klientów poszukujących najlepszej maszyny latającej.
Najnowocześniejszy dron z serii Mavic
Drony od DJI są znane każdemu entuzjaście zdalnie sterowanych bezzałogowych maszyn latających, i spotykane są w rękach zarówno rekreacyjnych operatorów, jak i profesjonalistów wykorzystujących je zawodowo. Seria Mavic jest jedną z kilku bardzo popularnych linii dronów od DJI, a od niedawna została ona uzupełniona również o maszyny profesjonalne, przeznaczone w szczególności do zadań zawodowych. Jednym z takich profesjonalnych dronów jest DJI Mavic Air Sklep internetowy producenta jest bodaj najlepszym miejscem, w którym ową maszynę można nabyć, gdyż rzadko pojawia się ona w sklepach modelarskich czy też hobbystycznych, z racji przeznaczenia i bardzo wysokiego poziomu rozbudowania. Jest ona bowiem wyposażona w najwyższej jakości kamerę, umożliwiającą tworzenie zdjęć panoramicznych w rozdzielczościach znacznie przekraczających możliwości profesjonalnych aparatów fotograficznych. Kamera wyposażona jest również w obiektywy rejestrujące podczerwień oraz filtry obrazu, umożliwiające wykonywanie zdjęć przeznaczonych do zadań zawodowych. W wykonywaniu owych zdjęć pomaga rozbudowany system stabilizacji lotu, składających się z czterech żyroskopów oraz przeciwwagi, samoczynnie pozycjonujący drona linii horyzontalnej. Jest to jeden z najstabilniejszych dronów służących jako platforma obserwacyjna, co niejednokrotnie zostało udowodnione w wielu testach i porównaniach do innych, podobnie zaawansowanych bezzałogowych maszyn latających.
Warta uwagi jest również nowoczesna bateria litowa, wyposażona w regulator napięcia, dopasowujący zużycie energii do aktualnego poboru maszyny. Przy standardowym trybie pracy, dron może być utrzymany w ruchu przez ponad trzydzieści minut, a w stanie zawieszenia pozostawać o dziesięć minut dłużej. Awaryjne zasilanie, włączane zwykle przy niskim stanie baterii głównej, umożliwia bezpieczny powrót do wyznaczonej stacji dokującej czy miejsca startu.