Protezy zębowe stałe a ruchome

 

Wiele osób musi liczyć się z faktem, że być może kiedyś ich uśmiech będzie wymagał uzupełnienia. Może tak się zdarzyć, gdy z powodu choroby takiej jak parodontoza, zaczną nam wypadać zęby. Może tak się zdarzyć także pod wpływem podeszłego wieku. Wtedy trzeba zgłosić się do stomatologa lub protetyka, który uzupełni nam nasze braki protezą zębową stałą bądź ruchomą.

Czy warto wybrać protezę stałą czy ruchomą?

protezy zębowe stałe chorzówProtezy stałe wykorzystuje się do ratowania uśmiechu, w którym jest pewna ilość ubytków zębowych. Wypadające zęby z pewnością przeszkadzają. Braki w uzębieniu przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu – przeszkadzają w jedzeniu, powodują problemy z mówieniem. Ubytki zębowe rodzą też problemy stomatologiczne. Zęby, które pozostały w szczęce, mogą się przesuwać i częściej może dochodzić do ich psucia. Oprócz tego może dochodzić do wysuwania się przedniej szczęki. Dlatego takie braki trzeba jak najszybciej ratować. Obecnie jest wiele możliwości wykonania protez stałych. Najczęściej zakłada się licówki, czyli protezy tworzące koronę zęba. Przytwierdza się je do pozostałości po zębie. Kolejną możliwością jest wykonanie całego, pojedynczego zęba ze sztucznego materiału, takiego jak akryl. Takie materiały dają naturalny efekt. Jeżeli jednak popsuciu ulegną wszystkie zęby lub po prostu wypadną, trzeba wstawić protezę ruchomą w postaci zakładanej protezy. Można też wypełnić szczękę całą protezę zębową na stałe, ale jest to bardzo kosztowe. Sztuczne szczęki wykonuje się dla osób w podeszłym wieku, ale nie tylko. Są one także przeznaczone dla osób zmagających się z chorobami czy dla osób, które stały się ofiarą wypadków. Sztuczne szczęki mogą być całościowo uformowanymi zębami, a mogą jedynie zastępować część zębów pacjenta. Wykonamy je w większości miasta polskich. Prawie we wszystkich wykonamy protezy zębowe stałe Chorzów to miasto, w którym istnieje wiele takich gabinetów protetycznych, do których mogła zgłaszać się wszystkie osoby potrzebujące. Przy pierwszej wizycie zostanie pobrany od nich odcisk szczęki, a lekarz określi potrzeby pacjenta. Następnie, po tym jak proteza zostanie dla nas wykonana, lekarz przymierza ją dla nas, żebyśmy mogli określić, czy dana proteza jest wygodna.

Protezy zębowe pozwalają ludziom z ubytkami normalnie funkcjonować. Po odbyciu pierwszej wizyty u specjalisty lekarz określi czy dana proteza ma być ruchoma czy przytwierdzona na stałe. Jest to uzależnione od stanu naszego uzębienia. Niemal większość osób w podeszłym wieku nosi sztuczne uzębienie, także istnieje wiele takich gabinetów, w których podejmą się takiej usługi na zamówienie.