Rodzaje przydomowych oczyszczalni

 

Zanim zdecydujemy się na wybudowanie domu musimy wykonać szczegółowy projekt, w którym uwzględnimy nie tylko nasz dom, ale również inne budynki wokół niego, które również będą niezbędne dla naszej wygody oraz przechowywania różnych rzeczy takie jak np. garaż. W naszym projekcie musimy również uwzględnić przydomową oczyszczalnię ścieków.

Kategorie i wielkość oczyszczalni ścieków

biologiczne oczyszczalnie ścieków z Poznania na działkęJeżeli już podejmiemy decyzję o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy również określić jakiego rodzaju ma to być dokładnie obiekt. Kiedyś wybór był niewielki, jednak w dzisiejszych czasach mamy spore pole do popisu w tej dziedzinie. Jednymi z najczęściej spotykanych oczyszczalni są przydomowa oczyszczalnia drenażowa oraz przydomowa oczyszczalnia biologiczna. Przy podejmowaniu decyzji pomocne będzie wstępne określenie jakie ilości zanieczyszczeń może produkować nasze gospodarstwo domowe. Jeżeli zależy nam na niskim koszcie budowy to możemy wybrać oczyszczalnię drenażową, która cechuje się łatwością wykonania oraz dość szybkim czasem budowy. Jednak musimy pamiętać, że taka oczyszczalnia musi zostać wybudowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przeciwnym razie możemy ponosić surowe konsekwencje finansowe. Oczyszczalnię taką należy również regularnie opróżniać ze zgromadzonych w niej zanieczyszczeń. Musimy również zadbać, aby zgromadzone w niej ścieki nie przedostały się do wód gruntowych ponieważ ich zanieczyszczenie jest surowo zabronione. Do jej wybudowania najlepiej zatrudnić profesjonalną ekipę, która zna się na tego typu budowlach dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jeżeli jednak zależy nam na obiekcie ekologicznym, który będzie dbał o nasze środowisko możemy się zdecydować na biologiczne oczyszczalnie ścieków z Poznania na działkę, które stają się coraz bardziej popularne. Koszt wybudowania tej oczyszczalni jest większy, niż w przypadku tej drenażowej. Sama budowa będzie też trwała dłużej i konieczne może być wykonanie jej projektu. Jednak zalety jej posiadania wynagrodzą nam niedogodności finansowe, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli wykorzystywać oczyszczoną wodę ponownie. Przy zadbaniu o odpowiednie jej przepływanie możemy odprowadzać ją do naszego przydomowego ogrodu, gdzie będzie nawadniać nasze rośliny. Oczyszczona woda jest całkowicie dla roślin nieszkodliwa, zawiera również przydatne minerały które mogą dodatkowo odżywiać kwiaty czy drzewa w naszym ogrodzie.

Przed podjęciem decyzji określmy przede wszystkim dokładnie, jakie są nasze możliwości finansowe oraz jakie mamy mniej więcej oczekiwania względem takiego obiektu, który ma powstać na terenie naszego gospodarstwa. Dopiero po takim podsumowaniu możemy ostatecznie wybrać, jaki rodzaj przydomowej oczyszczalni będzie dla nas najlepszy.