Rower jako element systemu transportowego

 

Od początku i do dziś rowery były i są wykorzystywane do wielu zastosowań, m.in. do transportu i dojazdów. Mogą być używane przez przewoźników pocztowych, ratowników medycznych, policję i posłańców. Rower jest również wykorzystywany do celów rekreacyjnych, takich jak wycieczki rowerowe czy kolarstwo górskie. Zawody rowerowe obejmują m.in. wyścigi BMX oraz wyścigi torowe. Najważniejsze wieloetapowe imprezy profesjonalne to Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, Tour de Pologne i Volta a Portugal.

Budowa i zastosowanie rowerów

rowery marki gazellePodstawowy kształt i konfiguracja typowego roweru pionowego niewiele się zmienił od czasu opracowania pierwszego modelu napędzanego łańcuchem około 1885 r. Jednak wiele szczegółów zostało ulepszonych, zwłaszcza od czasu pojawienia się nowoczesnych materiałów i projektowania wspomaganego komputerowo. Umożliwiły one rozpowszechnienie specjalistycznych wzorów dla wielu rodzajów jazdy na rowerze. Rowery zostały wprowadzone pod koniec XIX wieku w Europie. Na początku XXI wieku w pewnym momencie był ponad 1 miliard rowerów. Liczba ta znacznie przekracza liczbę samochodów, zarówno ogółem, jak i uszeregowanych według liczby wyprodukowanych modeli. Rowery są głównym środkiem transportu w wielu regionach. Zapewniają również popularną formę rekreacji i zostały przystosowane do użytku jako zabawki dla dzieci. Wynalazek roweru wywarł ogromny wpływ na społeczeństwo, zarówno pod względem kultury, jak i postępu nowoczesnych metod przemysłowych. Kilka elementów, które ostatecznie odegrały kluczową rolę w rozwoju samochodu, zostały początkowo wynalezione do stosowania w rowerze, w tym łożyska kulkowe, opony pneumatyczne, koła łańcuchowe i koła szprychowe. Rowery, m.in. rowery marki gazelle, mogą służyć do rozrywki i przyjemności, na przykład podczas zorganizowanych masowych przejażdżek, artystycznej jazdy na rowerze i freestyle BMX. Podstawowe elementy wspólne dla większości rowerów to siedzenie, pedały, przekładnia, kierownica, koła i hamulce, wszystkie zamontowane na ramie. Większość ma również dźwignię zmiany biegów. Stopy rowerzysty popychają pedały, aby poruszały się w kółko, co porusza łańcuchem, który obraca tylne koło roweru, aby rower poruszał się do przodu. Przednie koło jest połączone z kierownicą, więc obracanie kierownicy z boku na bok obraca przednie koło, które kieruje rowerem.

Tour de France to znany wyścig rowerowy. Przeprowadzany jest corocznie od 1903 roku. Odbywa się we Francji każdego lata i trwa około trzech tygodni. Na koniec każdego dnia wyścigu lider otrzymuje żółtą koszulkę, najlepszy sprinter otrzymuje zieloną koszulę, a najlepszy kolarz w wyścigach górskich otrzymuje koszulkę w kropki.