Rozwód a dziecięca psychika

 

Jak każdy rodzic martwimy się o nasze pociechy, chcemy by dziecko było szczęśliwe, próbujemy wychować je jak najlepiej potrafimy. Martwimy się gdy pierwszy raz zostawiamy je w przedszkolu, później kiedy zaczyna szkołę. Stresów jest mnóstwo, ale trzeba je przezwyciężać i uwierzyć w dziecko. W końcu kiedyś musi się usamodzielnić, aby potrafiło poradzić sobie w dorosłym życiu. Próbujemy więc wpoić mu jak najwięcej dobrych wartości i zachowań. Jednak dzieci widzą dużo więcej niż myślimy i same też analizują świat. Co więc z nimi jeśli postanowimy wziąć rozwód ze swoim partnerem?

Czy Twoje dziecko potrzebuje psychologa?

psycholog dziecięcy łódźDzieci wchodząc w towarzystwo rówieśników wynoszą z domu pewne zachowania, kulturę i wartości. Życie jak wiadomo nie jest idealne i zdarza nam się kłócić z partnerem na oczach dzieci, coraz częściej dochodzi do rozwodów, przez co rodzina się rozpada i zawsze wtedy pozostaje kwestia opieki oraz wychowywania dziecka. Możemy nie zgadzać się ze swoim ex partnerem co do światopoglądu i sposobie wychowywania waszego wspólnego dziecka. Walczymy czasem między sobą nie bacząc na jego obecność i jego uczucia, bo za wszelką cenę chcemy wygrać spór ze swoim partnerem. Kłótnie rodziców czy rozwód mogą ogromne zachwiać poczucie bezpieczeństwa naszego dziecka, które w tak młodym wieku jest bardzo ważne. Jeśli więc widzimy, że nasze dziecko opuściło się w nauce albo jest bardziej rozdrażnione czy smutne niż kiedyś, spróbujmy z nim na spokojnie porozmawiać co się takiego dzieje, że zmienił swoje zachowanie. Jeśli jednak dziecko nie potrafi z nami otwarcie porozmawiać i my też mamy z tym problem, nie zostawiajmy tematu na później, bo problemy dziecka mogą się tylko jeszcze bardziej pogłębić. W takiej sytuacji pomóc może psycholog dziecięcy Łódź natomiast ma na terenie miasta sporo gabinetów psychologicznych, gdzie można przyjść z dzieckiem. To nie jest żaden wstyd pójść z nim do osoby, która o psychologii dziecięcej wie dużo więcej od nas i ma z tym do czynienia na co dzień. Nie wahajmy się zaprowadzić naszych pociech do osób, które mogą im bardzo pomóc w tych trudnych chwilach życiowych.

Kiedy my ze swoim partnerem awanturujemy się w najlepsze i postanawiamy żyć w wiecznej kłótni albo zamierzamy się rozwieść, zapominamy w tym całym chaosie, że dziecko na to wszystko patrzy, obserwuje i ma swoje własne odczucia do danej sytuacji. Dziecku więc nieświadomie wpajane są złe wzorce różnych zachowań, które później mogą odbić się niekorzystnie na jego psychice. Nie zapominajmy więc z partnerem, że powinniśmy dbać o dobro naszego dziecka i nie pozwolić na oglądanie naszych potyczek oraz nie traktować dziecka jako karty przetargowej w sporze, co często niestety ma miejsce.