Niemalże każdy marzy o tym, aby mieć taką rodzinę, która będzie dla niego wsparciem, będzie dawać siłę i zapewniać bezpieczeństwo. Sami jednak nie mieliśmy wpływu na to, w jakiej rodzinie się urodziliśmy. Nie zawsze jest tak, że wszyscy są zgodni, potrafią siebie w pełni tolerować, motywować i wspierać. Coraz częściej zdarzają się konflikty rodzinne, a część osób uważa nawet, że z rodziną najlepiej wychodzi się jedynie na zdjęciu. Niektórzy już nawet nie wierzą w to, że relacje można będzie naprawić. Czy jest w ogóle taka szansa i kto miałby w tym pomóc?
Kto prowadzi psychoterapię rodzinną?
Faktem jest to, że każdy ma prawo mieć własne zdanie, inne poglądy czy zainteresowania. Często zdarza się tak, że to właśnie rodzina nie potrafi zaakceptować na przykład tego, co lubi ich dziecko. Rodzice często mają pretensje o to, że dziecko za mało czasu poświęca na naukę, że jego pasje są bez sensu i niczego nie wnoszą do życia. Zapominają o tym, że młody człowiek może interesować się tym, co dla nich jest nieoczywiste. W wielu rodzinach zdarzają się kłótnie, a niektóre sytuacje prowadzą do rozpadu więzi. Rodzice często również nie potrafią rozmawiać ze swoim dzieckiem, a w szczególności z nastolatkiem. Wydaje im się, że to oni wiedzą, co jest dla niego najlepsze. Blokują jednocześnie jego pełny rozwój, nie pozwalają spotykać się z wybranymi osobami lub zbyt często krytykują. Część rodziców przyznaje, że nie potrafią szczerze rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach. Tym samym tracą z nimi bliższy kontakt, a dziecko szuka dla siebie innego towarzystwa. Jeśli chcemy odbudować relacje, możemy skorzystać z pomocy fachowca. W wielu miejscach prowadzona jest polecana rodzinna psychoterapia – Kraków jest miastem, w którym można znaleźć dobrego terapeutę. Zadaniem takiej osoby jest poukładanie relacji w danej rodzinie, zmotywowanie do szczerej rozmowy i nauczenie tego, jak aktywnie słuchać siebie nawzajem. Każdy powinien opowiedzieć o tym, jakie odczuwa emocje i czego tak naprawdę potrzebuje. Wiele osób dopiero podczas terapii zrozumiało, że prawie nic nie wiedziało o innych domownikach.
Mówi się już od wieków o tym, że rodzina to jest siła. W dzisiejszych czasach można jednak zauważyć, że coraz częściej dochodzi do poluzowania więzi rodzinnych. Powodem tego często bywa niezdrowa nadopiekuńczość, nieakceptowanie pasji dziecka i brak szczerych rozmów na każdy temat. Jeśli nie potrafiliśmy prawidłowo się porozumiewać, możemy skorzystać z pomocy terapeuty, który nas tego nauczy. Taki specjalista wskaże nam, co powinniśmy robić, aby w rodzinie zapanował spokój i szczęście. Trzeba nad sobą pracować i chcieć zmian.