Skuteczna walka z menopauzą

Menopauza to etap, przez który przejść musi każda kobieta w odpowiednim czasie. Towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów i trudności, z którymi można jednak walczyć. Współczesna medycyna opracowała kilka skutecznych metod leczenia menopauzy. Jak zmniejszyć dokuczliwe objawy przekwitania? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Sposoby na zniwelowanie skutków menopauzy

zwalczanie objawów menopauzyMenopauza to czas, w którym organizm kobiety przechodzi naprawdę duże zmiany. Może odczuwać ona różne skutki menopauzy, które nie są przyjemne. Niekomfortowe uderzenia gorąca, nieregularne cykle miesiączkowe, stany depresyjne, a nawet osteoporoza. Do tego nerwowość, drażliwość i problemy z koncentracją to tylko niektóre z dokuczliwych dolegliwości związanych z przekwitaniem. Większość objawów klimakterium związana jest z wyciszeniem aktywności jajników, które stopniowo produkują coraz mniej potrzebnego estrogenu. Estrogen to hormon, który wpływa na zmiany psychiczne oraz fizyczne organizmu, odpowiada też za płodność i chroni przed różnymi chorobami, na przykład układu krwionośnego. Często stosowana terapia na zwalczanie objawów menopauzy to właśnie leczenie poprzez farmakologiczne uzupełnianie brakujących hormonów płciowych. Leki, które podawane są w trakcie terapii, zawierają estrogeny oraz progesteron, co ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zmniejsza się także ryzyko wystąpienia miażdżycy i osteoporozy. Dodatkowo, reguluje poziom cholesterolu, obniżając stężenie tego niepożądanego. Leki te można podawać w formie tabletek doustnych, plastrów czy zastrzyków. W celu dobrania odpowiedniej dawki hormonów powinniśmy wykonać serię potrzebnych badań oraz udać się do lekarza po receptę. Możliwe jest także łagodzenie objawów menopauzy poprzez spożywanie pokarmów zawierających na przykład soję. W soi obecne są naturalne estrogeny roślinne, które również mogą poprawić nasze samopoczucie w okresie przekwitania. Dostępne bez recepty w każdej aptece są także specjalne wyciągi i olejki z ziół. Ich przeznaczenie jest dokładnie takie samo. Pomocne w leczeniu objawów są także leki antydepresyjne, które pomagają zwalczać niepożądane stany emocjonalne.

Menopauza, inaczej klimakterium, poprzedzona jest licznymi objawami, które często są bardzo ciężkie do zniesienia. Możliwe jest ich leczenie i zwalczanie poprzez odpowiednie terapie lekowe czy preparaty pochodzenia naturalnego. Poza tym, aby uniknąć niechcianych powikłań, w wieku około 40 lat warto rozpocząć suplementację witamy D i jeść produkty bogate w wapń.