Jak poradzić sobie z wątpliwym urokiem mieszkania w bloku, jakim są dźwięki dochodzące do naszego mieszkania z zewnątrz lub z sąsiednich mieszkań? Na hałas, brak spokoju, irytujące stukanie, zbyt głośną muzykę, a nawet dźwięki kroków sąsiada mieszkającego nad nami lub za ścianą skarży się zdecydowana większość lokatorów budynków wielokondygnacyjnych. Mieszkanie w bloku ma bowiem szereg zalet, jednak posiada także niekwestionowane wady, a jedną z ważniejszych jest brak właściwej izolacji akustycznej w mieszkaniach.
Praktyczne sposoby wygłuszenia mieszkania
Jeśli irytuje nas sąsiad z góry, który nie przejmując się niczym, puszcza głośną muzykę, urządza imprezy w środku tygodnia, lub po prostu denerwują nas odgłosy wirującej na górze pralki czy też stukających po podłodze obcasów, trzeba zastanowić się nad poprawą akustyki w naszym mieszkaniu, a najlepiej rozważyć skuteczne wygłuszenie sufitu oraz ścian sąsiadujących z przyległymi mieszkaniami. Czasem problemem mogą być dźwięki dochodzące nie z sąsiednich mieszkań, ale zza okna. Hałas na podwórku pod blokiem, głośne rozmowy sąsiadów czy zabawy krzyczących dzieci, a także szum uliczny mogą stanowić bardzo irytujący problem w codziennym funkcjonowaniu. Daje się to we znaki szczególnie osobom pracującym na zmiany, kiedy po nocce trzeba się wyspać. Wygłuszenie mieszkania w bloku pozwoli cieszyć się tak zwanym świętym spokojem we własnym domu, dlatego warto ponieść taką inwestycję. Na skuteczne wygłuszenie sufitu decydujemy się najczęściej, ponieważ nie jest to nic skomplikowanego. Jeśli tylko wysokość pomieszczeń nam na to pozwala (a najczęściej pozwala), warto zbudować konstrukcję sufitu podwieszanego. Już sama taka konstrukcja powinna hamować pewne odgłosy dochodzące z góry, warto ją jednak wzbogacić o wypełnienie z wygłuszającej wełny mineralnej o odpowiedniej twardości. Wełna skutecznie pochłonie uciążliwe dźwięki, a jednocześnie poprawi komfort termiczny pomieszczeń, w mieszkaniu będzie po prostu cieplej.
Sposobem na wyciszenie ścian jest natomiast mata lub płyta wygłuszająca, a także nowoczesna tapeta akustyczna. Co prawda taka tapeta kosztuje dużo więcej, niż zwykła tapeta papierowa, jednak widocznie (słyszalnie) poprawi akustykę w pomieszczeniu, a dodatkowo je ozdobi. Pamiętajmy również o drzwiach wejściowych do mieszkania, a konkretnie o ich szczelności. Warto sprawdzić i ewentualnie wymienić uszczelki w drzwiach, jeśli nie przylegają szczelnie na całej powierzchni. Podobnie ma się sprawa z uszczelkami w oknach, jak i z samymi oknami, które warto zamienić na dźwiękoszczelne.