Skuteczność psychoterapii młodzieży

 

Świat, w którym żyjemy, nie zawsze jest przyjaznym miejscem. Mimo tego, że rodzice starają się chronić swoje pociechy przed całym złem, to jednak prędzej czy później, dziecko zetknie się z prawdziwą rzeczywistością. Wiele problemów pojawia się już w szkole lub przedszkolu, dziecko jest nieakceptowane przez rówieśników, sprawia problemy wychowawcze lub nie potrafi opanować przerobionego materiału. Wiele nieprawidłowości bagatelizowanych we wczesnym dzieciństwie, w okresie nastoletnim urasta do rangi poważnych problemów, z którymi ciężko jest sobie poradzić w przyszłości. Dlatego warto zadbać o samopoczucie i zdrowie psychiczne swojego dziecka od najmłodszych lat.

Pomoc nastolatkom dzięki psychoterapii

psychoterapia młodzieży z WrocławiaCzęsto jednak rodzice bagatelizują pojawiające się trudności, obwiniając za problemy z nauką niewłaściwe podejście nauczyciela, a odrzucenie przez grupę tłumacząc w różny sposób. Młodzi ludzie, którzy wkraczają w okres dorastania, często zmagają się z brakiem akceptacji siebie, a także różnego rodzaju problemami emocjonalnymi. Burza hormonów, zmiana wyglądu ciała, mogą być przyczyną pogorszonego samopoczucia, jeśli jednak tego typu problemy są bardzo nasilone lub towarzyszą dziecku właściwie od zawsze, warto znaleźć skuteczną pomoc. Im wcześniej rozpoczęta terapia, tym większa szansa na powodzenie leczenia. Właściwie przeprowadzona psychoterapia młodzieży z Wrocławia ma za zadanie skutecznie pomóc pacjentom, jest zawsze dobrana indywidualnie do młodego człowieka, ma za zadanie nie tylko redukcję pojawiających się objawów lecz także dotarcie do źródła problemu i znalezienie skutecznych sposobów na jego rozwiązanie. Stałe spotkania z psychoterapeutą, ścisła współpraca rodziców ze specjalistą, są niezbędne, by skutecznie pomóc młodemu człowiekowi. Pierwsze sesje mają za zadanie najczęściej rozeznanie się w przyczynach trudności, poznanie aktualnej sytuacji nastolatka, a także stworzenie odpowiedniego planu terapii. Sesje odbywają się najczęściej raz lub kilka razy w tygodniu, a długość trwania leczenia zależy od problemu młodego człowieka.

Dobry terapeuta powinien być osobą, która potrafi wzbudzić zaufanie i jest pozytywnie nastawiona do młodego człowieka, bo tylko wówczas przyniesie pożądane rezultaty. Ważne, by rodzice lub opiekowanie chętnie współpracowali z terapeutą, gdyż to od nich w dużej mierze zależy, czy młoda osoba uzyska konkretną pomoc i pozbędzie się tropiącego problemu. Na szczęście terapeuta wspiera opiekunów, doradza im i tłumaczy im, jaki jest problem ich dziecka oraz jak powinni z nim postępować. Ważne, by terapeuta wspólnie z rodzicami zrobił wszystko, by skutecznie pomóc młodemu człowiekowi.