Specyfika munduru ułańskiego

 

Ludzie noszą mundury nie tylko ze względu na to, że chcą wyglądać elegancko, bo przecież ten strój jest przygotowany do warunków, w jakich ma być wykorzystywany i w związku z tym w sposób bezpośredni ułatwia człowiekowi życie, ale trzeba przyznać, że żołnierz w warunkach bojowych życia łatwego nigdy nie miał i w związku z tym mundury miały dużo większe znaczenie, niż przeciętnemu człowiekowi może się wydawać. Przyglądając się bardzo uważnie mundurowi ułańskiemu, można znacząco uzupełnić swoją wiedzę z tego zakresu, a nawet poszukać pewnych podobieństw do mundurów, które są do dzisiaj stosowane w różnych wojskach na całej naszej planecie.

Mundur ułana jest wyjątkowy i elegancki

mundur ułańskiChyba każdy człowiek mieszkający w naszym kraju i przynajmniej odrobinę znający historię tej wspaniałej ziemi zdaje sobie sprawę, kim dokładnie byli ułani, bo przecież była to formacja wojskowa ludzi, którzy walczyli konno. Z bardzo dobrym skutkiem brali oni udział nawet w drugiej wojnie światowej, więc nie jest to wcale tak bardzo zamierzchła historia. Mundur to strój żołnierza, a jak wiadomo, w wojsku panuje hierarchia i dlatego takie mundury nawet w kawalerii były bardzo różne, bo wszystko zależało od tego, czy przyglądamy się mundurowi zwykłego szeregowego żołnierza, czy też jakiegoś oficera. Mundury oficerskie z reguły miały dużo więcej ozdobników. Choć tak naprawdę dałoby się zauważyć dużo więcej różnic. Taki mundur do oczywiście kompletny strój żołnierza i w związku z tym nikogo nie zdziwi fakt, że w jego skład wchodzą spodnie, marynarka, pas i znacznie więcej. Elementem charakterystycznym noszonym praktycznie tylko i wyłącznie przez ułanów były ich czapki o specyficznych kształtach. Ten kształt nie był jednak przypadkowy, bo to właśnie dzięki niemu czapka nie spadała z głowy takiego żołnierza, nawet jeżeli wykonywał na koniu jakieś bardzo intensywne akrobacje. Mundur ułański sprawdzał się nawet w bardzo trudnych warunkach przede wszystkim dlatego, że był wykonany z grubego materiału, a to gwarantowało nie tylko jeszcze lepszą wytrzymałość, ale przede wszystkim odporność na negatywne działanie wilgoci.

Mundury ułanów zwykle miały zielony kolor, bo to gwarantowało dobre maskowanie w otwartym polu czy też podczas walki w lesie. Pod względem koloru te mundury bardzo przypominają umundurowanie stosowane w naszych czasach. Jeżeli ktoś chce taki mundur zobaczyć na żywo, to powinien udać się na przykład na jakieś widowisko odnoszące się do wydarzeń z tamtych czasów. Wszyscy ludzie, którzy takie mundury nosili w ciągu swojego życia, zgodnie potwierdzają, że są one wyjątkowo wygodne.