Sportowe wkładki do butów

 

Zaawansowany trening, jaki niedawno wprowadziliśmy w drużynie wymagał użycia butów historycznych, jakich zwykle używaliśmy podczas pokazów. Była to ciężka praca, bo buty pokazowe były niewygodne i bardzo trudno w nich było używać wielu technik. Jednak taki wysiłek był świetnym przygotowaniem do sezonowych turniejów i pomagał przyzwyczaić się do niewygody. Problemem były jednak płaskie, twarde podeszwy, które były źródłem znacznej części niewygody. Kilku kolegów próbowało nieco poprawić wygodę butów, używając grubych skarpet czy wkładek, aczkolwiek udawało im się tylko w ograniczonym stopniu.

Amortyzujące wkładki żelowe do ćwiczeń

cienkie wkładki amortyzujące do butówTwarde i płaskie podeszwy były też niestety źródłami wielu kontuzji, na które narzekali najstarsi zawodnicy na turniejach. Pokazowe buty były dość niewygodne podczas zwykłego chodzenia, a w czasie walk stawały się wręcz utrudnieniem, dlatego też od dłuższego czasu obmyślaliśmy z kolegami plan na poprawienie nie tylko wygody, ale też bezpieczeństwa na pokazach walk. Spośród wszystkich możliwych rozwiązań, jakie przyszły nam do głowy, najlepszym wydawało się nam użycie sportowych wkładek. Wygodne cienkie wkładki amortyzujące do butów były o wiele lepsze niż tradycyjne wkładki materiałowe, bo buty historyczne były często szyte na wymiar, i niewiele w nich było miejsca na dodatkowe warstwy skarpet czy wkładek. Sportowe wkładki były jednocześnie bardzo cienkie, pasując niemal do każdego rodzaju obuwia, a jednocześnie świetnie pochłaniały wszelkie uderzenia i nacisk po gwałtowniejszych ruchach, zapobiegając nadmiernemu obciążeniu nóg. Mimo iż głównie przeznaczone były do obuwia sportowego, to nie było żadnego problemu by używać je w innym rodzaju butów, bo wkładki bardzo dobrze układały się wewnątrz buta. Spód wkładek był specjalnie profilowany by same wkładki nie przesuwały się wewnątrz butów nawet podczas intensywnego treningu, a materiał z jakiego zostały wykonane był wytrzymały i odporny, choć bardzo wygodny, więc wkładki były znacznie wytrzymalsze i mogły być używane o wiele dłużej niż zwykłe wkładki materiałowe.

Już po pierwszych treningach z takimi wkładkami zauważyliśmy ogromną różnicę, i mimo iż wielu kolegów wolało pozostać przy stuprocentowej historyczności, nam zależało bardziej na wygodzie i zdrowiu, a wkładki które kupiliśmy eliminowały większość mankamentów obuwia pokazowego. Były one na tyle wygodne, iż coraz częściej zaczęliśmy je używać także w codziennym obuwiu, gdzie sprawdzały się równie dobrze, i zapewniały tak samo duży komfort.