W ostatnim czasie niesamowicie popularny stał się model żywienia psa polegający na podawaniu mu surowego mięsa. Tak naprawdę ma to związek głównie z tym, że układ pokarmowy psa jest niesamowicie podobny do układu pokarmowego wilka, a więc żywienie powinno być podobne. Niestety zdania na temat surowej diety dla psów wciąż są podzielone. Taka sytuacja może wynikać z niewiedzy i braku świadomości. Wobec tego zanim zdecydujemy się na przejście naszego psa na surową dietę, to dobrze będzie najpierw samemu wyrobić sobie opinię na jej temat.
Dorosły pies, a surowe mięso
Dużo mówi się o tym, że podawanie surowego mięsa jest odpowiednią opcją praktycznie dla każdego psa. Nie jest ważne to, ile nasz pupil ma lat oraz, w jakim stopniu jest aktywny. Oczywiście zanim nasz pies przejdzie na dietę, opierającą się na surowym mięsie, to dobrze będzie poradzić się weterynarza, który nam podpowie, czy jest to w tym momencie dobre rozwiązanie. Niestety wielu weterynarzy nie uznaje tej diety, ponieważ mówią oni, że surowe mięso dla psa dorosłego zwiększa ryzyko jego zarażenia pasożytami. Tak naprawdę najlepiej będzie samodzielnie wyrobić sobie na ten temat zdanie, a dopiero później decydować się na zmianę modelu żywienia naszego psa. Oczywiście taka dieta bez wątpienia będzie znacznie lepsza od żywienia psa gotowymi karmami i wyrobami, które teoretycznie zostały dla nich wyprodukowane. Tak naprawdę w takich gotowych karmach nie ma wystarczającej ilości mięsa, a przecież pies jest mięsożercą. Za to w karmach takich znajdziemy spore ilości ulepszaczy smaku, które naszemu psu po prostu szkodzą. Warto mieć świadomość i czytać etykiety, ponieważ możemy sami nie wiedzieć, co podajemy naszemu pupilowi. A przecież każdy z nas chce, aby jego pies był zdrowy przez długie lata, a jego kondycja nas zaskakiwała. To dlatego warto jest się dobrze zastanowić nad tym, co mu podajemy i czy to, co je jest dla niego dobre. Znacznie lepszym rozwiązaniem niż podawanie gotowej karmy jest samodzielnie przyrządzanie posiłków naszemu pupilowi. Wtedy mamy pewność, że dodajemy do nich jedynie potrzebnych składników.
Jeśli zastanawiamy się, czy powinniśmy zmienić model żywienia naszego psa, to najważniejszą odpowiedzią na to pytanie będą nasze własne obserwacje. Z całą pewnością nieodpowiednie żywienie odbije się na zdrowiu naszego psa znacznie szybciej niż nam się to wydaje. Warto mieć tę świadomość i wiedzieć, że żywienie wpływa nie tylko na ludzki organizm, ale również na organizm naszego pupila, o którego przecież chcemy dbać jak najlepiej.