System nawadniania ogrodów — jakie są opcje?

Istnieje wiele sposobów umożliwiających sprawne dawkowanie niezbędnej ilości wody ogrodowym roślinom. Pierwszym z nich i najprostszym jest wykorzystywanie w tym celu klasycznej konewki, jednak osoby, które zajmowały się podlewaniem w trakcie dużych upałów wiedzą, że nie jest to najlepszy wybór. Szybko parująca woda jest problemem, który zauważalny jest w szczególności podczas lata. Jeśli posiada się większą przestrzeń, na której znajdują się drogie byliny oraz krzewy należy o nią dbać we właściwy sposób. W jaki sposób można temu zaradzić?

Sprawne systemy nawadniania ogrodów do wyboru

system nawadniania ogrodówWłaściwe nawodnienie zieleni jest powodem, dla którego rośliny rosną zdrowe i silne. System nawadniania ogrodów to przede wszystkim duża oszczędność — zarówno czasu, jak i pieniędzy. Właściwie dobrany sposób podlewania wykorzystuje tylko tyle wody ile potrzeba do właściwie przeprowadzanego procesu wzrostu. Istnieje kilka metod, które pozwalają zadbać o ogród w prostszy i o wiele bardziej efektywny sposób niż dotychczas. Najtańszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem są linie kroplujące, pozwalają one na oszczędne obchodzenie się z wodą. Tego typu systemy są świetnym wyborem w przypadku nasadzeń w rzędzie. Technologia tego typu jest wykorzystywana głównie w przypadku dużych ogrodnictw, jednak znalazła dla siebie zastosowanie również w przydomowych ogrodach. Jedynym minusem tego rozwiązania jest sprzęt, którego koszt początkowy uzależniony jest od wielkości zakładanej instalacji — mowa głównie o pompie wodne. Skraplanie w powolny sposób sprawia, że grunt nasiąka wymaganą ilością płynów dostarczających wartości odżywczych. Ostatnio dużą popularnością cieszą się także specjalne węże, z których na całej ich długości wycieka woda. Jest to rozwiązanie bliźniacze do linii kroplujących, jednak największą różnicą w jego przypadku jest większa powierzchnia ociekania. W ostatnich latach właściciele nowych budynków decydują się także na zraszacze montowane pod trawą, jednak ich cena bywa znacznie wyższa od powyżej przedstawionych rozwiązań. 

Właściwe nawodnienie gruntu jest niezbędne podczas procesu wyrastania rośliny, tak jak widać, istnieje wiele sposobów na jego uproszczenie. Rośliny, które nie cierpią na brak wody, wyrastają większe i silniejsze za sprawą substancji zawartych w mieszance podawanej wprost na korzenie. Systemy tego typu są idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują oszczędności — także czasu. Efektywność danych rozwiązań zależy w głównej mierze od właściwego projektu oraz odpowiednio przeprowadzonego montażu.