Terapia za pomocą ustawień hellingerowskich

Okazuje się, ze coraz więcej osób potrzebuje w dzisiejszych czasach pomocy psychologicznej. Często decydujemy się wizytę u psychologa, gdzie możemy opowiedzieć o swoich problemach i poszukać rozwiązania. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pomoc psychologa i poddawanie się terapii daje skutek dopiero po kilkunastu sesjach. Niektórzy jednak chcieliby uzyskać efekty zdecydowanie szybciej. Poszukują oni takiej terapii, która jest w stanie je im zapewnić. W takich chwilach dobrze jest postawić na ustawienia rodzinne.

Jak wygląda sesja ustawień rodzinnych metodą Hellingera?

terapeutyczne ustawienia systemowe hellingeraO ustawieniach hellingerowskich słyszało niewiele osób, pomimo, że ten rodzaj terapii nie jest niedawnym odkryciem. Już w XIX wieku Bert Hellinger zauważył, że wszystkie nasze problemy w różnych sferach życia mogą wynikać z problemów związanych z relacjami rodzinnymi. Zazwyczaj są one zaburzone, nieprawidłowe lub też całkowicie zerwane. Terapeutyczne ustawienia systemowe hellingera pozwalają nam na naprawienie tych relacji, a tym samym na poprawę naszej jakości życia oraz rozwiązanie problemów. Taka terapia zalicza się do terapii grupowych, podczas których osoba poddawana terapii w kilku krótkich zdaniach opowiada o swoich problemach, a następnie członkowie grupy wcielają się w role poszczególnych członków rodziny osoby poddawanej terapii. Prowadzący terapię ustawia poszczególne osoby w przestrzeni w sposób, który odzwierciedla poszczególne relacje w rodzinie, a następnie przystępuje do zadawania trafnych pytań. Pytania te sprawiają, że członkowie grupy mogą całkowicie wcielić się w nadaną im rolę, wywołują emocje, a także skupiają się na dotarciu do sedna problemu. Osoba poddawana psychoterapii może dzięki temu dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonują poszczególni członkowie, jak odbierają różne sytuacje, co myślą, a także co czują i co mają ochotę zrobić. Ustawienia te są w stanie już podczas jednej sesji dojść do sedna problemu i pokazać nam jego rozwiązanie. Warto wiedzieć, że podczas sesji uczestnicy tak bardzo są zaangażowani, że odczuwają prawdziwe, silne emocje.

Duże znaczenie dla wielu osób może mieć fakt, że takie sesje terapeutyczne ustawień systemowych odbywają się nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli więc odczuwamy silną chęć sięgnięcia po pomoc możemy bez większych przeszkód zdecydować się na skorzystanie z takiej formy psychoterapii. Jej ogromną zaletą jest fakt, że pierwsze efekty możemy zauważać już po jednej sesji. Dzięki powolnej naprawie naszych relacji rodzinnych poprawimy jakość życia, a także uda nam się rozwiązać problemy z naszego życia codziennego.