Uczymy się wspinaczki

 

Wspinaczka skalna jest jednym ze sportów, które cieszą się ostatnio wciąż rosnącą popularnością. To pełne wyzwań zajęcie przynosi zarazem sporo satysfakcji, gdyż pozwala przełamywać własne lęki. Wspinać można się zarówno na sztucznych ściankach, jak i na tych prawdziwych, na skałach. Ta ostatnia opcja należy do jednych z bardziej wymagających. Najbardziej wymagający, zaś, jest kurs taterniczy. Żeby jednak się za niego zabrać, najpierw trzeba opanować pomniejsze umiejętności, które wymagają czasu i zaangażowania, a także wsparcia ekspertów. 

Wspinaczka uczy nas pokory

najlepsze kursy wspinaczkoweObecnie, dzięki trendowi nastawionemu na sport, przebijają się dyscypliny mniej popularne od piłki nożnej czy jazdy a rowerze. Jedną z nich jest wspinaczka górska, która zaczyna się tak naprawdę od sztucznych ścianek w specjalnie przygotowanych halach. Są one dostępne niemal w każdym większym mieście w naszym kraju. Jeżeli na poważnie myślimy o wspinaniu się na prawdziwe skały, to jedynym rozwiązaniem będzie profesjonalne szkolenie, które nas tego nauczy. Wszystkie najlepsze kursy wspinaczkowe trwają minimum kilkanaście dni, które są bardzo intensywne. Musimy mieć opanowaną nie tylko praktykę, ale też teorię, która obejmuje znajomość skał, sprzętu czy zachowania się w kryzysowych sytuacjach. Później, już na realnych ścianach, ćwiczy się poszczególne umiejętności. Musimy wiedzieć, co robić, żeby wspinać się nie tylko jak najbardziej skutecznie, ale też bezpiecznie. To bezpieczeństwo staje się zawsze priorytetem, stąd konieczność zaopatrzenia się już na sam kurs w specjalne ochraniacze, kask, obuwie i całe ubranie. Wspinaczka ćwiczy nie tylko naszą sprawność fizyczną. Pomaga nam też ona wypracować koncentrację czy też szybkie i kreatywne myślenie. W trakcie wspinaczki uczymy się też panowania nad emocjami i nabieramy dystansu do różnych spraw. Ważna jest też pokora. Z naturą często nie jesteśmy w stanie wygrać. Musimy wiedzieć, kiedy trzeba odpuścić. Dla tych,co opanują sztukę wspinania się w terenie, otworem stoi kurs taterniczy, najbardziej wymagający ze wszystkich.

Sport, szczególnie ten ekstremalny, nie jest już tylko i wyłącznie pracą nad kondycją i sprawnością fizyczną. W przypadku na przykład wspinaczki, uczymy się bowiem pracy z emocjami, opanowujemy umiejętność koncentracji czy też szybkiego podejmowania ważnych decyzji. Takie umiejętności bardzo mocno przydają się w życiu codziennym. Pewnie między innymi dlatego kursy profesjonalnej wspinaczki cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród ludzi.