Wady i zalety ocieplenia pianką izolacyjną

Planując izolację poddasza należy wziąć pod uwagę materiały zapewniające stabilność energetyczną na dziesięciolecia. Pianka poliuretanowa w pełni spełnia to kryterium jak żaden inny izolator ciepła. Warto rozważyć i poznać zalety i całkowity koszt ocieplenia poddasza pianką otwartokomórkową. Planując ocieplenie poddasza należy wziąć pod uwagę trwałość materiału i energooszczędność. Pianka poliuretanowa o otwartych komórkach jest przystosowana do spełniania takich kryteriów. Ze względu na paroprzepuszczalność znajduje zastosowanie przy ocieplaniu poddaszy budynków mieszkalnych, stropów i ścian.

Jak i kiedy stosować ocieplenie pianką poddasza?

ocieplanie poddasza pianką - mazowieckieCzy wiesz, że niekompletna izolacja termiczna mogą zwiększać rachunki za ogrzewanie zimą nawet o 30%. Standardowe ocieplanie poddasza pianką – mazowieckie może przyczynić się do znacznego nagrzania pomieszczenia do 50% dotychczasowych kosztów. Izolacja termiczna poddasza o powierzchni 150 m 2 warstwą pianki otwartokomórkowej o grubości 20 cm może zapewnić znaczne oszczędności. Izolacja termiczna pianką na poddaszu nie tylko spełnia najwyższe standardy ale także obniża koszty o kilka procent. Zalet ocieplenia poddasza pianką jest wiele. Wśród cech pianek znajdziemy powyzej 6 kluczowych zalet izolatora ciepła. Jest idealna na zimę i lato. Dobrze ocieplony dom powinien być przytulny zarówno zimą jak i latem. Pianka chroni przed utratą ciepła zimą a szczelna izolacja zapewnia komfort latem zatrzymując chłodniejsze powietrze w budynku. jest bezpieczna w użyciu a izolacja piankowa nie ma negatywnych skutków zdrowotnych dla domowników ponieważ nie generuje toksyn i nieprzyjemnych zapachów. Ponadto jest opłacalna gdyż izolacja poddasza pianką jest  ekonomiczniejsza niż tradycyjne metody. Można stwierdzić, że 5-centymetrowa warstwa pianki o otwartych komórkach równa się 10-centymetrowej warstwie styropianu. Pozwala to zaoszczędzić miejsce podczas przebudowy strychu o niskim suficie. Jest paroprzepuszczalna co pozwala piance eliminować kondensację pary wodnej. Wypełnia wszystkie przestrzenie i zapewnia jednolitą ciągłą warstwę izolacji dzięki czemu w pomieszczeniach izolowanych tymi materiałami nie powstają mostki termiczne. Jest trwała i zachowuje swoje właściwości przez lata. Jest odporny na takie czynniki jak ciepło, wilgoć czy okres użytkowania. Jest ochronna dla  słuchu w pomieszczeniach gdyż w izolowanych pianką nie słychać dokuczliwych odgłosów takich jak głośna muzyka czy bębniący deszcz. 10 cm strumienia piany redukują aż do 55 dB.

Operacja nakładania izolacji z pianki poliuretanowej jest porównywalnie prosta jeśli jest wykonywana przez doświadczonych fachowców. Pianka natryskiwana jest za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego, który nakłada pianę pod ciśnieniem na izolowany element. Następnie materiał podwaja swój rozmiar i bardzo szybko zyskuje na wydajności a pracownicy powinni nosić odzież ochronną i maski tlenowe. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest głównie na poddaszach ze względu na swoją cenę. Minimalna warstwa nakładana na poszczególne elementy poddasza powinna mieć około. 20 cm. Warto pamiętać, że grubość izolacji zależy od wielu czynników, takich jak założenia projektowe czy oczekiwana skuteczność izolacji.