Walka z pchłami u kotów wychodzących

 

Koty, zwłaszcza te wychodzące, są narażone na atak pasożytów zewnętrznych. Zwalczanie ich jest możliwe dzięki specjalnym środkom leczniczym, które dostać możemy w gabinecie weterynaryjnym oraz w sklepach zoologicznych. Zwalczanie pcheł u kota, jeżeli już one wystąpią, może być nieco bardziej problematyczne niż u psów. Z reguły nie są one zwolennikami kąpieli. Żeby tego uniknąć warto stosować środki zapobiegawcze.

Zabezpieczenie kota przed pchłami

ochrona przeciw pchłom dla kota wychodzącegoJak rozpoznać, że nasz kot został zaatakowany przez pchły? Zacznie się on przede wszystkim uporczywie drapać. To jest pierwszy sygnał, który powinien nas zaniepokoić. Są one częstymi pasażerami, kiedy mamy wychodzącego kota. Dorosłe osobniki pcheł można dostrzec gołym okiem. Często żerują one na grzbiecie kota, na jego karku oraz koło ogona. To właśnie w takich miejscach najtrudniej jest się mu podrapać. Stałe drapanie i przygryzanie swędzącej skóry może prowadzić do powstawania ran. Wyczesywanie sierści często pomaga wychwycić osobniki zanim zdążą one się za szybko rozmnożyć. Jednakże to dobra profilaktyka i stosowanie odpowiednich preparatów może zapewnić nam, że już nigdy pchły nie zaatakują naszego kota. Ochrona przeciw pchłom dla kota wychodzącego jest bardzo ważna. Preparaty takie są dostępne w sklepach zoologicznych oraz w gabinetach weterynaryjnych. Są to rozwiązania, po które warto sięgnąć, aby ochronić naszego kota przed atakiem. Mamy do wyboru obroże, krople, szampony oraz preparaty przeciwpchelne w sprayu. Krople są środkiem, który jest najczęściej wybierany przez właścicieli. Mają postać niewielkiej tubki do jednorazowej aplikacji. Jeżeli nie kupujemy ich w gabinecie weterynaryjnym to powinniśmy wybierać te od znanych i cenionych producentów. Niezwykle ważne jest, żeby upewnić się, że takie krople nie są preparatem dla psów. W kroplach dla psa znajdują się inne substancję miedzy innymi z grupy pyretroidów, które są silnie trująca w przypadku kotów. Zaaplikowanie takiego środka może doprowadzić nawet do jego śmierci. Podaje się je na skórę. Najlepiej zrobić to na jego karku, ponieważ nie będzie mógł on ich wtedy zlizać. Stosując krople należy pamiętać o ich regularnym powtarzaniu co około 4 tygodnie. Drugim popularnym środkiem jest obroża. Nasączona jest specjalnym preparatem, który odstrasza pchły, ale również kleszcze i inne insekty. Dużą zaletą jest to, że taka obroża wystarcza w zależności od producenta na wiele tygodni lub nawet miesięcy.

Warto jest chronić naszych czworonożnych przyjaciół przed inwazyjnym atakiem pcheł, aby nie rozniosły się one po całym naszym domu. Profilaktyka jest ważna, aby czuł się on komfortowo i nie miał problemów ze zdrowiem. Zarówno koty wychodzące jak i te, które całe swoje życie spędzają w domu mogą być narażone na atak tego pasożyta. Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale możemy przynieść je nawet na nogawce naszych spodni. Jeżeli posiadamy więcej zwierząt to je również powinniśmy zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.