Wegańsko i zdrowo

 

Weganizm to sposób jedzenia, często idący w parze z pewną filozofią, sposobem myślenia zwłaszcza w  zakresie hodowli zwierząt przez człowieka dla konsumpcyjnych celów czy połowów ryb. Jest to trudna tematyka i kontrowersyjna, bo dwa skrajne obozy znajdują argumenty dla obu podejść. Jedno jest pewne weganizm daje możliwość rezygnacji z mięsa acz nie ze zdrowia.

Jakie wegańskie produkty są dostępne?

wegańskie produkty w krakowieBędąc na przykład krakowiakiem, wysokiej jakości wegańskie produkty w krakowie bez kłopotu znajdziesz.Osobiście znalazłam i odkryłam ciekawe miejsca zaopatrzenia. Ale nie tylko w Krakowie. Coraz więcej na lokalnych rynkach pojawia się sklepów oferujących wegańskie produkty. Bądźmy jednak czujni, bo niektóre produkty pomimo widocznych oznaczeń typu: wege, gluten free, light, bio, sugar free etc. wcale nie okazują się być w rzeczywistości zdrowym produktem.Najlepiej to wypracować w sobie nawyk czytania etykiet i składów. Wówczas będziemy mieć pewność, iż nie nabywamy przysłowiowego kota w worku. Dieta weganina musi być właściwie skomponowana i zbilansowana. Dlatego tak ważna jest wiedza i zaznajomienie się z tematyką weganizmu.W sklepie sensu stricte dla wegan znajdziesz: hummus, tofu, paszteciki z soczewicy czy ciecierzycy, wege alternatywy dla sera, kiełbas, parówek czy wędlin z soi z pysznym posmakiem przypraw i ziół, nawet wegański smalczyk.Niech ów gotowe produkty będą bazą dla własnych kompozycji potraw. Wege koszyk zakupowy to przecież też: wyśmienita kasza jaglana czy gryczana, płatki owsiane i inne zboża, warzywa i owoce, rośliny strączkowe, mleko kokosowe, orzechy, nasiona i wiele innych. Z produktów tych – naprawdę nie dużym nakładem – można wyczarować wyśmienite smaki na miarę tych mięsnych. W weganiźmie należy bawić się smakiem, nie bać się łączyć produktów, dla przykładu kaszotto czy rissotto z dynią, rodzynkami, jarmużem, orzechami i prażonymi pestkami słonecznika smakuje przepysznie. Do tego smak podbijają zastosowane przyprawy: cynamon, imbir, kardamon, goździki. Eksperymentujemy też z koktajlami. Polecam książki o takiej tematyce, z mnóstwem zdrowych i wege pomysłów na warzywno-owocowe mikstury. Albo nawet wystarczy własna wyobraźnia smaków.

Weganizm ma odległe korzenie w czasoprzestrzeni historycznej, absolutnie nie jest wymysłem współczesnego świata, jednak w obecnych realiach globalnego wymiaru problemów znalazł i znajduje coraz to więcej zwolenników. Przechodząc na weganizm musimy być przede wszystkim świadomi własnego wyboru i jego znaczenia.