Wentylacja mechaniczna – wydajna alternatywa dla systemów grawitacyjnych

 

Zmiany społeczno- gospodarcze spowodowane bezpośrednim wzrostem znaczenia odnawialnych źródeł energii są najlepszym dowodem na to, że wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej sukcesywnie zaczyna odgrywać istotną rolę na rynku konsumenckim. Prognozowany trend wzrostu cen energii elektrycznej oraz propagowanie zrównoważonych wzorców konsumpcji i zdrowego stylu życia w pozytywny sposób wpływa na zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami praktycznie na każdym obszarze rynku.

Efektywna instalacja wentylacyjna z rekuperatorem

wentylacja mechaniczna w opolskimJakość powietrza ma wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i samopoczucie, dlatego warto o nią zadbać już we wstępnej fazie projektu. Nowoczesne instalacje wentylacji mechanicznej w swojej koncepcji poza tradycyjną cyrkulacją uwzględniają także system zaawansowanych komponentów odpowiadających za wymianę powietrza wewnątrz budynku w oparciu o tzw. centralę wentylacyjną, którą jest rekuperator. Urządzenia instalacji nawiewno- wywiewnej pozwalają nie tylko na znaczną poprawę jakości powietrza w domu czy biurze, ale również w bezpośredni sposób wpływają na obniżenie kosztów energii pierwotnej. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to możliwość zwiększenia wydajności systemu ogrzewania nawet o blisko 90%. Aktualnie wentylacja mechaniczna w opolskim w swojej ofercie instalacji posiada urządzenia bazujące na wykorzystaniu 3 rodzajów wymienników ciepła: krzyżowym i przeciwprądowym, które najlepiej sprawdzają się w budynkach jednorodzinnych oraz bębnowym, dedykowanym przede wszystkim dużym metrażom takim jak np. biura. Poza podstawową funkcją centrali wentylacyjnej do instalacji możemy wdrożyć także dodatkowe opcje, takie jak np. montaż gruntownego wymiennika ciepła lub dodatkowej jednostki chłodzącej czy filtrów jonizujących powietrze bądź niwelujących kurz, dzięki czemu z powodzeniem możemy zaaranżować przestrzeń przyjazną alergikom. W dobie prognozowanych trendów wzrostu cen energii elektrycznej oraz systematycznego wdrażania koncepcji samowystarczalnej gospodarki niskoemisyjnej, której założenie do końca najbliższej dekady przewiduje średnie roczne zużycie zasobów energii pierwotnej niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń do 75kWh/m2 dla budynku mieszkalnego rekuperacja stanowi oszczędne i wydajne rozwiązanie instalacyjne.

Koszty realizacji inwestycji systemu wentylacji mechanicznej to około 20 tys. złotych z uwzględnieniem prac projektowych, montażu oraz transportu i zakupu poszczególnych elementów instalacyjnych. Pamiętajmy, że instalacja rekuperacji obejmuje eliminację tradycyjnych rozwiązań bazujących na wykorzystaniu wentylacji grawitacyjnej i jest możliwa do wykonania zarówno w nowo projektowanych budynkach jak również w starszego typu konstrukcjach po przeprowadzeniu niezbędnych prac termomodernizacyjnych.