Wirus HPV u mężczyzn

 

Wirus HPV przybiera wiele form i ma wiele odmian, ale obecnie nie istnieje żadna terapia ani lekarstwo, które całkowicie usunęłyby brodawczaka ludzkiego (HPV) z organizmu. Metody terapii polegają na leczeniu objawów, które są zupełnie inne w zależności od typu wirusa i płci zarażonego. Niestety niektóre z typów są zagrażające życiu, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. W przypadku tych pierwszych ryzyko jest o tyle większe, iż nie powstała jeszcze szczepionka mająca chronić ich przed nowotworem wywołanym przez HPV, tak jak jest to w przypadku kobiet i szczepionki chroniącej przed rakiem szyjki macicy. 

Wirus HPV u mężczyzn – objawy, diagnostyka i leczenie

test hpv dla mężczyznZarażenie wirusem HPV nie zawsze, a nawet rzadko wiąże się z poważnymi chorobami. Brodawczak ludzki, bowiem tak brzmi polska nazwa wirusa HPV, ma jednak wiele odmian. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z naskórkiem lub kontakty seksualne i w większości przypadków  objawem są powracające kurzajki i brodawki stóp. Nieco rzadziej zdarza się, że wirus powoduje kłykciny kończyste, które pojawiają się w okolicy odbytu i narządów płciowych. Onkogenne typy wirusa mogą powodować zmiany nowotworowe w obrębie prącia lub odbytu u mężczyzn i z tego względu są najgroźniejszym typem, choć wciąż rzadko dochodzi do tak groźnego stadium, jakim jest choroba nowotworowa. Niemniej, z tego względu, iż mężczyźni nie mogą chronić się przed rakiem szczepionką, warto zadbać o właściwą profilaktykę. Kłykciny zlokalizowane w okolicach prącia i odbytu są jedynym naocznym objawem wskazującym na wirus. Jeśli się one pojawią, bądź jeśli istnieje ryzyko zarażenia, ale objawy się jeszcze nie pojawiły, warto wykonać test HPV dla mężczyzn. Zaleca się wykonać go z opcją genotypowania, a więc określenia typu wirusa i ewentualnej terapii. Próbkę do testu pobiera się z rowka zażołędnego i jest to zupełnie bezbolesne pobranie. Wyniki należy skonsultować z lekarzem, gdyż ten wskaże ewentualne dalsze działania i zaproponuje terapię mającą złagodzić objawy zewnętrzne, takie jak kurzajki, brodawki lub kłykciny.

Wirus HPV w większości przypadków nie zagraża życiu chorych, ale mimo to należy dokładnie wytypować charakter wirusa, aby mieć pewność, że nie istnieje ryzyko zachorowania na nowotwór. Tego można dokonać poprzez prosty test i wizytę u lekarza. Zdarza się także, że dodatkowe czynniki, na przykład niewłaściwie działający system immunologiczny, może spowodować, że pojawią się bardzo trudne do wyleczenia i realnie zagrażające zdrowiu powikłania.