Wójewództwo mazowieckie zaprasza na kursy pierwszej pomocy

Dzisiejszy świat pełen jest niespodziewanych wypadków. Praktycznie zawsze i wszędzie musimy stanąć przed koniecznością szybkiej reakcji oraz udzielenia pomocy potrzebującej osobie. Jeszcze do niedawna specjalizowali się w tym głównie pracownicy służby zdrowia, jednak wraz ze wzrostem społecznej świadomości na temat zagrożeń i ich zwalczania, upowszechniła się również znajomość podstawowych technik pomocy.

Kurs udzielania pierwszej pomocy

kurs pierwszej pomocy mazowieckieObecnie pierwsza pomoc nauczana jest w szkole podstawowej i ponadpodstawowej na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa, czyli dawnego przysposobienia obronnego. Dzieci i młodzież uczą się na tych zajęciach, w jaki sposób reagować w sytuacjach kryzysowych, jak rozpoznawać podstawowe typy obrażeń, zabezpieczać rany, tamować krwotoki, zakładać bandaże czy pomagać osobom w stanie wychłodzenia lub przegrzania. Taka wiedza jest bardzo przydatna, a same zajęcia mają w dużej mierze charakter praktyczny. Jeśli i my chcielibyśmy przypomnieć sobie podstawy udzielania pomocy lub uzyskać certyfikat, powinniśmy zapisać się na specjalne szkolenie. Jeśli chodzi o kurs pierwszej pomocy mazowieckie i inne polskie województwa mogą pochwalić się dużą ilością organizowanych szkoleń. W województwie mazowieckim kursy pierwszej pomocy odbywają się regularnie. Prowadzone są przez profesjonalistów z zakresu ratownictwa, którzy w przystępny sposób objaśnią uczestnikom zasady udzielania pierwszej pomocy. Najważniejsza z nich brzmi: upewnij się, że wokół ciebie jest bezpiecznie. Dobry ratownik to żywy ratownik, mówią specjaliści z zakresu medycyny, dlatego też należy zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Jeśli coś nam się stanie, nie pomożemy tym, którzy na nas liczą. Ponadto, na kursie pierwszej pomocy nauczymy się prowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową, tamować krwotoki i prawidłowo zakładać opatrunki. Taka wiedza i umiejętności mogą przydać nam się w sytuacji kryzysowej, gdy trzeba będzie udzielić komuś pomocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy przydarzy się wypadek, dlatego warto znać zasady postępowania w takich chwilach.

Kurs pierwszej pomocy to propozycja dla wszystkich osób, które chcą nauczyć się lub przypomnieć sobie podstawowe zasady postępowania w sytuacji zagrożenia. Często gdy zdarza się jakiś wypadek czujemy się zagubieni, działamy pod wpływem impulsu lub zupełnie nie wiemy, jak postąpić. Tymczasem od naszej szybkiej i trafnej reakcji często może zależeć czyjeś zdrowie, a nawet życie, dlatego warto wiedzieć, co należy zrobić w danej chwili.