Wydajny sposób na oszczędność energii cieplnej

 

W obszarach i miastach silnie uprzemysłowionych zachodzi konieczność stosowania nowoczesnych i wydajnych rozwiązań, które umożliwiają optymalizację zużycia energii oraz zwiększenie wydajności. Dotyczy to w szczególności zakładów przemysłowych. Niemniej jednak niektóre instalacje, które się w nich znajdują są również spotykane w obiektach prywatnych jednak w innej konstrukcji. Niezależnie od przeznaczenia w budynkach muszą być stosowane instalacje zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo ich użytkowania.

Nowoczesne układy wentylacji w Kielcach

wydajna rekuperacja - kielceMowa tutaj o systemach takich jak chociażby ogrzewanie, elektryka, wodociągi czy kanalizacja. W zakładach przemysłowych jak i w obiektach prywatnym bardzo ważnym zagadnieniem jest również zapewnienie odpowiedniej ilości wymian powietrza na dobę. W trakcie wykonywanych procesów, a przede wszystkim poprzez oddychanie ludzi do powietrza generowane są spore ilości dwutlenku węgla. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku obiektów na terenie których jednocześnie mogą przebywać setki, a nawet tysiące osób. Jest to spotykane często na terenie dużych miast takich jak Kielce, gdzie swoje fabryki mają duże koncerny krajowe oraz międzynarodowe. W takim przypadku należy projektując obiekt przewidzieć odpowiednie rozwiązanie wentylacji bytowej. Może mieć ona postać tradycyjnego układu grawitacyjnego lub wentylacji mechanicznej. Ta druga dodatkowo może być skonstruowana w taki sposób żeby możliwy był odzysk ciepła. Układy takie jak wydajna rekuperacja – kielce wykonywane są przez specjalistyczne firmy, które posiadają odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie. Jest to nowoczesne podejście, które umożliwia odzyskanie pewnej ilości energii, która została wykorzystana do ogrzania powietrza w obiekcie. W ten sposób potrzebna jest mniejsza ilość ciepła do ponownego jego ogrzania do temperatury docelowej. Warto wspomnieć, że wentylacja mechaniczna jest zdecydowanie bardziej wydajna od grawitacyjnej.

Jest ona stosowana w dużych obiektach, gdzie zachodzi konieczność szybkiej wymiany całego powietrza w budynku lub jego poszczególnych pomieszczeniach. Układy te muszą być projektowane wraz z obiektem. W późniejszym okresie eksploatacji budynku jest już bowiem ciężko zaadaptować go do wymagań wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Warto wspomnieć, że system ten zwraca się przeważnie w ciągu kilku lub kilkunastu lat. Nie jest to okres długi biorąc pod uwagę jego żywotność, która jest szacowana na kilkadziesiąt lat. Jak widać w budownictwie stosowane są obecnie nowoczesne rozwiązania mające na celu zmniejszenie poboru energii.