Z kim musi współpracować asystentka osoby starszej?

 

Decydując się na pracę, jako opiekunka osoby starszej musimy liczyć się z tym, że bierzemy odpowiedzialność za tę osobę. Należy przyjąć to tak, jak byśmy mieli zajmować się dzieckiem, ponieważ niekiedy ta osoba będzie wymagała od nas takiej samej, jak nie większej uwagi i cierpliwości, co dziecko. Opiekunka musi być osobą komunikatywna, która będzie pomagała w życiu starszej osoby. Musi też odpowiadać za nią przed różnymi instytucjami oraz ludźmi.

Asystentka osoby starszej a inne instytucje

miła asystentka osoby starszejBiorąc pod uwagę fakt, że osoba starsza wymagająca szczególnej opieki nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie w życiu, to właśnie na opiekunkę osoby starszej spadają wszelkie obowiązki dotyczące współpracy z lekarzami, urzędami i instytucjami. Warto jest się w to bardziej szczegółowo zagłębić. Otóż miła asystentka osoby starszej ma kontakt z wieloma ludźmi w otoczeniu osoby, nad którą sprawuje opiekę. Przede wszystkim jest to rodzina osoby starszej, o ile taka istnieje. Często rodzina ta nie ma czasu opiekować się i odwiedzać osoby chorej, niepełnosprawnej lub bardzo starej, dlatego też opiekunka zstępuje tę rodzinę, jednakże musi rodzinę informować o tym, w jakim stanie jest osoba starsza, co się z nią dzieje i jakie są z nią problemy. Jest to obowiązkowe, gdyż rodzina decyduje o losie osoby starszej. Jeśli starszy człowiek nie posiada rodziny, wówczas sytuacja jest zupełnie inna, bo w tym przypadku konieczna staje się współpraca z pracownikiem socjalnym, który zdecydował, iż osoba starsza potrzebuje opieki. Pracownik socjalny wówczas nadzoruje to, czy starszy człowiek jest pod dobrą opieką. Rozmawia też dużo z opiekunem o możliwych rozwiązaniach oraz problemach. Oprócz tego, asystentka osoby starszej chodzi z tą osobą do lekarza. Wówczas ma prawo uczestniczyć przy niektórych badaniach i wypowiadać się za jej stan zdrowia. Na pewno taka pomoc będzie przydatna. Ponadto asystentka współpracuje również z fizjoterapeutami, którzy ćwiczą z osobą starszą w domu lub w placówkach rehabilitacyjnych. Opiekunka tez musi dostosować się do wskazówek fizjoterapeutów odnośnie rehabilitacji codziennej.

Na koniec warto dodać, że starszemu człowiekowi niekiedy bardzo potrzebna jest pomoc psychologiczna. Tak samo jest i z opiekunką. Te osoby mogą mieć szczególną relację i w związku z tym wymagane są konsultacje psychologiczne, które będą przydatne w nawiązaniu stosownej więzi pomiędzy opiekunem a osobą, która jest pod jego opieką. W każdym bądź razie asystentka osoby starszej musi odpowiadać za swojego podopiecznego.