W ostatnich latach wyścigi dronów zaczęto porównywać do wyścigów samochodów, przede wszystkim z racji wysokiego poziomu modyfikacji pojazdów latających oraz bardzo dużych wymagań, stawianych przez konkurencje. Drony wyścigowe są bowiem jednymi z najczęściej modyfikowanych maszyn, mających niesamowicie wysokie osiągi w trakcie lotu. Mimo iż często są pozbawione elektronicznych podzespołów, często widywanych w maszynach obserwacyjnych, przewyższają je stabilnością lotu, prędkością i responsywnością.
Najnowocześniejsze drony sportowe dla zawodowców
Wyścigowe drony odróżniają się również napędem oraz konstrukcją, coraz częściej wykorzystując silniki spalinowe o wysokiej mocy w miejscu elektrycznego napędu. Jednym z bardzo popularnych dronów jest nowy wyścigowy dron z serii która zapoczątkowała nową kategorię bezzałogowych maszyn latających. Jest to dron wizualnie większy i masywniejszy niż dotychczasowo popularne maszyny wyczynowe czy obserwacyjne, i wyraźnie odstaje wykonaniem od klasycznych maszyn utrzymanych w układzie quadcopter. W jego konstrukcji zawarto wiele rozwiązań technologicznych, używanych podczas produkcji śmigłowców, dzięki czemu jest on o wiele stabilniejszy podczas lotu czy zawieszenia, jak również znacznie bardziej responsywny na sterowanie. Jego największą zaletą jest jednak łatwość modyfikacji, którą szeroko doceniają wszyscy operatorzy występujący na profesjonalnych zawodach bezzałogowych maszyn latających. Mimo zaawansowanej konstrukcji, owa maszyna może być z łatwością modyfikowana w dowolnie wybrany sposób w każdym warsztacie dronów, a już imponujące osiągi podwyższone jeszcze bardziej. Pomaga w tym brak akcesoriów elektronicznych, które często przeszkadzają w wykonywaniu ekstensywnych modyfikacji, zwłaszcza w maszynach typowo obserwacyjnych czy rekreacyjnych. Skorupa zewnętrzna obudowy została natomiast zaprojektowana tak, by nie tylko zachowywać jak najlepszą aerodynamiczność, ale również chronić wewnętrzne podzespoły przed większością efektów kolizji, jakie często mają miejsce na wyścigach.
Jest ona również bardzo łatwa do malowania, więc na pokazach często można zobaczyć owe drony latające w barwach drużyn czy indywidualnych operatorów. Producent drona, jak również i wiele firm produkujących profesjonalne, zaawansowane podzespoły do latających maszyn wyścigowych, posiada w ofercie również i wzmocnione obudowy, nie tylko lepiej chroniące wewnętrzne części maszyny, ale również bardziej atrakcyjne wizualnie i znacznie lepiej wykończone.