Zabieg w komorze hiperbarycznej

W obecnych czasach różnego rodzaju schorzenia dotykają coraz młodsze osoby. Wydawać by się mogło, że nie jest to problemem, jednak w praktyce okazuje się, ze nawet Ci najmłodsi potrzebują wsparcia. Na szczęście obecnie mamy dostęp do tak wielu metod terapeutycznych, że nie musimy obawiać się, iż nie będziemy mogli skorzystać z takiej, która naprawdę przyniesie nam ulgę. W ostatnim czasie ogromną popularnością zaczęły cieszyć się zabiegi w komorach hiperbarycznych. W Polsce mamy kilkanaście takich punktów.

Komora hiperbaryczna pomaga w leczeniu wielu schorzeń

komora hiperbaryczna - warszawaZ tych kilkunasty punktów tylko kilka ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na refundację takich zabiegów. Zabieg ten polega na dostarczeniu do naszego organizmu tlenu pod zwiększonym ciśnieniem, które wynosi około trzech atmosfer, a za to odpowiada komora hiperbaryczna – Warszawa jest jednym z miast, gdzie zabieg ten podlega refundacji. Z takiej możliwości może skorzystać tylko część pacjentów, która kwalifikuje się do refundacji. Jeśli jednak niestety nie możemy z niej skorzystać to nie musimy się obawiać, ponieważ zabieg możemy wykonać prywatnie. Wbrew pozorom nie jest to tak kosztowne, jak mogłoby się nam wydawać. Ceny zaczynają się od stu pięćdziesięciu złotych i w dużej mierze uzależnione są od parametrów, w jakich dany pacjent musi mieć wykonywany zabieg. Jest to ogromna zaleta, ponieważ dzięki dostosowaniu parametrów zabiegu do określonego pacjenta mamy całkowitą indywidualizację terapii. Sam zabieg trwa około godziny, a podczas jego trwania korzystamy z maseczki, która znacznie usprawnia dostarczenie tlenu do naszego organizmu. Dzięki tej maseczce o wiele więcej tlenu dociera do płuc, a tym samym do krwioobiegu, dzięki czemu zabieg przynosi szybciej pierwsze rezultaty. Warto również wiedzieć, w jakich schorzeniach zabiegi w komorze hiperbarycznej mogą przynieść nam ulgę. Przede wszystkim jest to zatrucie czadem i początkowo to właśnie jedynie w takim przypadku można było z takiej komory skorzystać. Kolejne badania pokazały jednak, że jest więcej dolegliwości, w których może nam ona pomóc.

Dużą ulgę mogą odczuć osoby borykające się z migrenami oraz anemią. Największe korzyści jednak odnoszą osoby, które borykają się z martwicą tkanek, czy też trudno gojącymi się ranami. Zwiększona podaż tlenu do organizmu takich osób sprawia, ze tkanki są stymulowane do odnowy, regeneracji i namnażania się, co znacznie przyspiesza proces gojenia. Nie powinniśmy także zapominać o osobach z miażdżycą i nadciśnieniem, a także o osobach otyłych, u których leczenie w komorze hiperbarycznej może okazać się naprawdę pomocne.