Zalety wzmocnionych sejfów na broń

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, dopuszczalne jest przechowywanie broni w sejfach klasy S1, co inaczej oznacza normę PN-EN 14450. Osoby, które przez lata posiadały szafy na broń, zostały zobligowane do dostosowania się do istniejących przepisów, na co ustawodawca dał pięć lat. Warto się dowiedzieć, co z szafami wyprodukowanymi znacznie wcześniej, a także jakie są obowiązujące obecnie klasy szaf oraz sejfów i w których z nich można przechowywać broń.

Dobieramy wzmacniany sejf klasy S1

wzmacniane sejfy na broń klasa s1Aby użytkowana przez właściciela broni szafa mogła pozostać jako stosowane zabezpieczenie, konieczne jest posiadanie certyfikatu, który potwierdza, że posiadana szafa spełnia wymagania normy S1. Ten rodzaj opinii standardowo musi zostać wydany przez jednostkę uprawnioną do certyfikowania konkretnych wyrobów, usług czy procesów. Warto wiedzieć, że norma PN-EN 14450 stanowi najniższą z istniejących norm stosowanych dla sejfów. W praktyce oznacza ona odporność urządzenia na ewentualne ataki w punktach SU/TP. Sejfy na broń klasy S1 muszą uzyskać minimalnie 2SU. Konieczne jest także zastosowanie odpowiednich zamków, w jaki powinien być wyposażony sejf. Normy tego rodzaju nie opisują dokładnej grubości ścianek, wagi czy sposobu kotwienia, a jedynie wytrzymałość mechaniczną. Dobrym wyborem są wzmacniane sejfy na broń klasa s1. Jest to niezbędna klasa sejfu, w jakim możliwe będzie sprostanie obowiązującym przepisom. Warto nie oszczędzać w tym kontekście oraz wybrać sejf, który zapewni optymalny poziom bezpieczeństwa. Pierwszym ważnym aspektem będzie bezpieczeństwo nasze oraz domowników. Drugi powód często dotyczy przechowywania w takim sejfie nie tylko broni, ale jednocześnie innych kosztowności domowych, na przykład numizmatów czy cennych dokumentów. Ostatnim ważnym aspektem jest konieczność zabezpieczenia się na przyszłość w celu uniknięcia kolejnych zmian w wyniku wprowadzenia nowych przepisów. Często są to zmiany dotyczące zaostrzenia przepisów oraz podwyższenia poziomu bezpieczeństwa przechowywania broni, zwłaszcza myśliwskiej.

Warto mieć także świadomość, że klasy S1 oraz S2 różnią się od siebie nie tylko rodzajem zabezpieczeń, ale jednocześnie tym, co możliwe jest do przechowywania w danym sejfie. Można jest sklasyfikować nie tylko uwzględniając klasy bezpieczeństwa antywłamaniowego, ale jednocześnie modele wolnostojące czy przeznaczone do wbudowania w ścianę. Na rynku dostępne są powszechnie pancerne modele na broń, sejfy na broń krótką czy na broń myśliwską. Mają one zabezpieczyć broń przed dostaniem się jej w niepowołane ręce.