Ziemianka na przetwory zbudowana samodzielnie

 

Chowanie przetworów na zimę jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Przekonałem się o tym kiedy wraz z żoną zaczęliśmy interesować się przetwórstwem. Postanowiliśmy zbudować specjalną ziemiankę, w której będziemy przechowywać wszystkie butelki oraz słoiki. Wykonałem ją samodzielnie. Jeśli również chcesz w ten sposób zadbać o Twoje produkty spożywcze, możesz śmiało podjąć się budowy. Ten poradnik pomoże zaznajomić się z ciekawostkami konstrukcyjnymi takich piwniczek. 

Jak zbudować ziemiankę na przetwory?

piwnica ziemianka na przetworyZaczyna się oczywiście od wytyczenia terenu, na którym rozpoczniesz pracę. Sprawdź, czy w tym miejscu nie przebiegają żadne rury, aby piwnica ziemianka na przetwory mogła stać bez naruszenia gazociągu, kanalizacji lub elektryki podziemnej. Następnie musisz wykopać otwór (tak na wysokość przeciętnego człowieka dorosłego). Podłoże w wykopanej dziurze możesz zalać betonem. Jeśli nie chcesz tego robić, polecam zaizolować ściany płachtą brezentową, aby nie przepuszczała wilgoci. Na płachtę możesz dać warstwę gliny, która po udeptaniu stwardnieje. Izolacje można przykryć gliną na wszystkich ścianach, jeśli zależy Ci na tradycyjnym wyglądzie. Przy stosowaniu gliny warto ogień, aby ją wzmocnić. Szalonym, lecz skutecznym sposobem jest rozpalenie ogniska w otworze. Następnie postaw pionowe belki w w rogach ziemianki. Na nich umieść poziome legary i zrób standardową konstrukcję dachową. Całość możesz pokryć blachą lub dachówką. Nadaje się do tego także zwykła ziemia, która w ładny sposób porasta dach ziemianki, Zasadniczo w środku wystrój może być różny, zależnie od tego, co Ci się podoba. Ja w swojej mam jeden duży regał na przetwory oraz solidną szafę na wino. W rogu mojej ziemianki stoi także beczka, w której znajduje się kiszona kapusta. Ziemianki dobrze nadają się do przechowywania domowych alkoholi. Pod regałami leżą butelki z własnoręcznie przyrządzonym piwem. Do mojej ziemianki wchodzi się po schodkach. Możesz także zrobić wejście drabinowe.

Taka ziemianka jest praktyczna jeśli Twój dom jest niewielki i nie ma w nim wiele miejsca. Świetnie pasuje do ogrodu, tworząc w nim klimat. Osoby, które posiadają ziemiankę docenią ją w lecie. W jej wnętrzu jest niska temperatura, która pozwala naprawdę odpocząć od upałów. Nawet owoce i warzywa dłużej przechowamy w takiej ziemiance. Korzyści widzę bardzo dużo. Polecam się zabrać za budowę takiej ziemianki, nie jest to dużo pracy. W dwa lub trzy dni spokojnie można uporać się z całym przedsięwzięciem. Konstrukcja również jest logiczna.